Otsing

Vastsündinute osakonna töötajad harjutasid raviprotseduuri erakordselt enneaegse vastsündinu simulaatoril

Vastsündinute osakonna töötajad harjutasid raviprotseduuri erakordselt enneaegse vastsündinu simulaatoril
0 november 17, 2023

17.11.2023.

Tänase enneaegse sünni päeva puhul korraldasid Pelgulinna simulatsioonikeskuse koolitajad vastsündinute osakonnas töötoa, et harjutada enneaegse vastsündinu simulaatoril beebile LISA-meetodil surfaktandi manustamist.

Simulatsioonikeskuse juhataja dr Liina Süvari selgitas, et enneaegsetel vastsündinutel on kopsudes vähem surfaktanti ehk ainet, mis hoiab kopsude kõige peenemaid alveoole avatuna, mistõttu tekivad neil sageli hingamishäired. Probleemi lahendamiseks tuleb beebile surfaktanti kopsudesse manustada.

„Surfaktandi manustamine nii pisikesele vastsündinule on tõeline väljakutse ja nõuab arstilt väga häid käelisi oskusi. Protseduuri ajal on väga olulisel kohal ka meeskonnatöö: arsti assisteerimine ja beebi jälgimine õdede poolt. Protseduuri õnnestumiseks loob head eeldused regulaarne harjutamine, mille jaoks ongi vajalikud multidistsiplinaarse meeskonnaga töötoad, nagu täna läbi viisime. Meil on olemas enneaegset vastsündinut imiteeriv simulaator Anni (Premature Anne), mille soetasime käesoleva aasta kevadel Sünnitusmajade Fondi ja heade annetajate abiga,“ lisas dr Süvari.

Surfaktandi manustamiseks on erinevaid võimalusi, kuid neist eelistatuim on LISA-meetod (LISA – less invasive surfactant administration), mis on kõige vähem invasiivne ja seega hapras seisundis enneaegsele vastsündinule kõige kergemini talutav. „Lisaks on uuringud näidanud, et selle meetodi puhul esineb neil kroonilist kopsuhaigust vähem. Last ei ole vaja intubeerida ega viia kopsude kunstlikule ventilatsioonile, vaid ravim viiakse kopsudesse imepeenikese sondi abil, mille õnnestumise järel saab beebi viia tagasi oma ema juurde nahk-naha kontakti,“ selgitas dr Liina Süvari ravimeetodi eeliseid.

LISA-meetod on Lääne-Tallinna Keskhaigla naistekliinikus kasutusel alates 2018. aastast.

Posted in Blog, Uudised