Tubakast loobumise nõustamine on kättesaadav kahes tervisekeskuses

0 jaanuar 4, 2018

04.01.2018.

Aasta algus on hea aeg alustamaks liikumist tervislikuma elu suunas. Nii mõnigi meist võib soovida teha lõpparve suitsetamisega. Kuid millest alustada?

Lääne-Tallinna Keskhaigla pakub tubakast loobumise nõustamise (edaspidi TLN) teenust. Nõustamised toimuvad Haabersti tervisekeskuses (Õismäe tee 179) ja Mustamäe tervisekeskus (Ehitajate tee 27). TLN teenust osutame täiskasvanutele, noortele ja lastele Harju maakonnas. Vastuvõtule/nõustamisele saab ilma saatekirjata ja nõustamine on tasuta ning visiiditasuta.

TLN teenust osutavad LTKH-s arst Tiiu Härm (Mustamäe tervisekeskus) ja õde Kersti Hummel (Haabersti tervisekeskus). Tubakatarvitamisest loobumise nõustamine ja nikotiinsõltuvuse ravimine tugineb tõenduspõhisel metoodikal ja seda viivad läbi vastava ettevalmistuse saanud spetsialistid. TLN teenust pakume koostöös Tervise Arengu Instituudiga.

Kuidas registreerida?

Vastuvõtule/nõustamisele on võimalik registreerida Lääne-Tallinna Keskhaigla polikliinikutes/tervisekeskustes kohapeal või helistades registratuuri telefonil 626 1314. Tehnilistel põhjustel ei ole vastuvõtule võimalik registreerida digiregistratuuri kaudu.

Kui patsient ei saa vastuvõtule tulla, palume sellest eelnevalt teatada telefonil +372 626 1314 või e-kirja teel tyhistamine@keskhaigla.ee.

Eestlaste seas on suitsetamine langustendentsis

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) andmetel on tubaka tarvitamisest tingitud üle 25 haiguse. Tubakas on ohtlik risk südame-veresoonkonnahaigustele 40% juhtudest, kroonilisele obstruktiivsele kopsuhaigusele (KOK) 80% juhtudest, pahaloomulistele kasvajatele 30% juhtudest, nende hulgas kopsuvähile 90% juhtudest. Tervislikke eluviise järgides on 40% neist haigustest ennetatavad. WHO andmetel peetakse tubakatarvitamist suurimaks surmade põhjustajaks.

Eesti täiskasvanud rahvastikust suitsetab igapäevaselt 21%, mis on arvuliselt ligi 190 000 inimest. 2016. aasta andmete järgi on nii meeste kui naiste seas suitsetamislevimus langustendentsis.

TLN teenuse osutamise eesmärk on tubakatoodete tarvitamisest loobumise nõustamine ja nikotiinsõltuvuse ravimine. TLN teenus hõlmab nii tubakatoodete kui ka nendega seonduvate toodete tarvitamisest loobumist.

Tubakast loobumise edukus suureneb oluliselt siis, kui suitsetaja või muu tubakatoote tarvitaja saab nõu ja toetust professionaalselt nõustajalt. Nõustaja abil võib tubakast loobumise võimalus olla koguni mitmeid kordi tõenäolisem kui üksi loobumist katsetades. Samuti on suurem tõenäosus sõltuvusest võitu saada siis, kui kasutatakse spetsiaalseid ravimeid.

TLN teenus on suunatud nõustamisele suunatud või omal algatusel pöördunud patsientidele, kelle hulgas võib olla lapsi, noorukeid, rasedaid naisi ja imetavaid emasid, tubakatarvitamisega kaasneda võivate haigustega (nt kroonilised obstruktiivsed kopsuhaigused, südame-veresoonkonnahaigused, kasvajad) ravile pöördunud patsiente.

Täpsem informatsioon tubakast loobumise kohta, sh huuletubaka, vesipiibu ja e-sigareti kohta, leiab veebilehelt http://www.tubakainfo.ee/