LTKH uroloogid kasutasid laparoskoopiat kõhusiseselt asenduspõie loomiseks

0 jaanuar 12, 2023

12.01.2023.

Lääne-Tallinna Keskhaigla (LTKH) uroloogide käe all on esimesed patsiendid saanud pärast kusepõie ja eesnäärme laparoskoopilist eemaldamist (tsüstoprostatektoomiat) endale peensoolest Studeri järgi moodustatud asenduspõie, mis on teostatud täielikult väheinvasiivsel viisil ja ainult kehasisest ruumi ehk kõhuõõnt kasutades. Sellisel viisil Studeri järgi asenduspõie õmblemine on Eestis esmakordne.

LTKH uroloogiakeskuse ülemarst dr Indrek Alas ütles, et tegemist on murrangulise sündmusega lihasinvasiivse kusepõievähi ravis. „Laparoskoopilist tehnikat kasutati tsüstoprostatektoomia tegemisel esmakordselt juba 20 aastat tagasi Põhja-Eesti Regionaalhaiglas, kuid kehasiseselt asenduspõie moodustamiseni jõuti esimest korda Eestis alles hiljuti Lääne-Tallinna Keskhaiglas,“ märkis ta.

Käesolevaks hetkeks on LTKH uroloogid dr Indrek Alas ja dr Jekaterina Koroljova teostanud kõnealuse protseduuri kolmele patsiendile, kellel on lihasinvasiivse kusepõievähi tõttu eemaldatud nii kusepõis kui ka eesnääre. Patsientidel on operatsioonist tänaseks edukalt möödas rohkem kui 90 päeva, mis on kõige riskantsem periood.

LTKH uroloogide abiga on intrakorporaalse asenduspõie saanud veel neljaski patsient, kuid mitte kusepõievähi diagnoosiga, vaid interstitsiaalse tsüstiidiga, mis põhjustas valuvaigistitele mittealluvat valusündroomi põies. Protseduur teostati patsiendile Oulu Ülikooli uroloogia dotsendi dr Aare Mehiku algatusel ja koostöös LTKH uroloogidega. „Antud juhul olid muud ravimeetodid valusündroomi mahasurumiseks ammendunud ja ainsaks võimaluseks oli ainult kusepõie kolmnurka säilitav tsüstektoomia,“ kirjeldas dr Alas. „Kombineerisime laparoskoopilist kirurgiat edukalt endoskoopilise kirurgiaga. Põiekaela lahtilõikamiseks kasutasime transuretraalset resektoskoopi (TUIB), mis tagas erakordselt ühtlase hüdropreparatsiooni ja selge orientatsiooni põie vabastamisel.“

Kuigi antud juhul on operatsioonist möödas kaks kuud, on arstide hinnangul andnud protseduur hea funktsionaalse tulemuse: patsiendi valusündroom on kadunud, nii öine kui päevane pidamine alles ning tänu säilitatud kusepõie kolmnurgale on alles ka tung urineerida. Kusepõie maht on hetkel 200 ml.