Lääne-Tallinna Keskhaiglas toimus Eesti esimene eesnäärme laserenukleatsioon

0 jaanuar 10, 2022

10.01.2022.

Lääne-Tallinna Keskhaigla uroloogiaosakonnas teostati Eestis esmakordselt eesnäärme laserenukleatsioon – tegemist on uudse miniinvasiivse meetodiga eesnäärme healoomulise suurenemise ravis.

Esimese sellise protseduuri läbi viinud uroloog dr Indrek Alas, Lääne-Tallinna Keskhaigla uroloogiaosakonna juhataja, selgitas, et eesnäärme enukleatsioon tehakse kusiti kaudu spetsiaalse kirurgilise laseriga. „Laserenukleatsiooni puhul kasutatakse uriinivoolu takistava eesnäärmekoe vabastamiseks laserit. Protseduuri kindlaks eeliseks võrreldes tavapäraselt kasutusel oleva meetodiga on väiksem veritsus,“ ütles dr Alas.

Protseduur viidi läbi 2021. aasta novembri lõpus ning nüüdseks on näha, et patsient on paranenud hästi ning operatsioon kulges tüsistusteta.

Laserenukleatsiooni läbiviimiseks kasutati demoaparaadina Olympuse SOLTIVE Thulium Fiber laserit. „Sama laseriga on võimalik lisaks eesnäärme enukleatsioonile purustada ka põie-, ureetri- ja neerukive ning eemaldada väiksemaid kuseteede tuumoreid. Eesti uroloogidel on ootamatult suur huvi just eesnäärme enukleatsiooni vastu ja olen rõõmus, et lõpuks õnnestus uudne laser mitmesse Eesti haiglasse proovimisele tuua. Loodetavasti juba käesoleval aastal saab sellest TURP operatsiooni kõrval võrdväärne alternatiiv eesnäärme healoomulise suurenemise kirurgilises ravis,“ lisas demolaseri Eestisse toonud Olympus Estonia OÜ müügiesindaja Henry Puusepp.

Eesnäärme healoomulise suurenemise kirurgilise ravi kuldne standard mahult alla 100 ml eesnäärmete korral on transuretraalne eesnäärme resektsioon (TURP). „Võimalik, et mõne aasta jooksul kaotab TURP operatsioon positsiooni laserenukleatsioonile just väiksemate ehk alla 50 ml eesnäärmete operatsioonide osas,“ lisas dr Indrek Alas. „Urineerimistakistust põhjustavate mahult üle 100 ml suuruste eesnäärmete korral on seni levinuim kirurgilise ravi meetod avatud operatsioon. Ka sellistel juhtudel on Lääne-Tallinna Keskhaiglas viimase aasta jooksul kasutatud laparoskoopilist meetodit, mis on vähem invasiivne ja millest taastumine on kiirem.“

Eesti Uroloogide Seltsi kodulehel esitatud andmete põhjal teostati 2020. aastal Eestis eesnäärme healoomuline suurenemine tõttu erinevatel meetoditel 440 operatsiooni.