Infektsioonikontrollialasel konverentsil jagati soovitusi turvalise tervishoiukeskkonna loomiseks ja hoidmiseks

0 oktoober 18, 2023

18.10.2023.

Reedel, 13. oktoobril toimunud Lääne-Tallinna Keskhaigla konverentsil „Turvaline tervishoiukeskkond – infektsioonide ennetamise praktiline vaatenurk“ andsid oma ala eksperdid õdedele, hooldustöötajatele ja teistele huvilistele praktilisi soovitusi, kuidas tagada võimalikult väikese infektsiooniriskiga keskkond patsiendile või hoolealusele.

„Pandeemiavälisel ajal elades võib tunduda, et nakkushaigused ja infektsioonikontrolli temaatika ei ole justkui enam aktuaalne: kipume unustama, et meie sees ja ümber elavad silmale nähtamatud tegelased, kes võivad teha väga palju kurja ja kelle tegevusel võivad olla ka inimohvrid. Kuigi pandeemia on seljataga, ei ole need probleemid kuhugi kadunud – peame neid ennetama ja lahendama iga päev,“ rõhutas Lääne-Tallinna Keskhaigla juhatuse esimees dr Arkadi Popov infektsioonikontrolli meetmetest rääkimise tähtsust.

„Mikroobid on eksisteerinud siin maailmas miljardeid aastaid enne inimesi. Seega on inimese ülesanne tulla toime selle kireva seltskonnaga, kelle maailmas me elame, mitte vastupidi,“ ütles konverentsi üks eestvedajatest, Lääne-Tallinna Keskhaigla infektsioonikontrolli osakonna ülemarst-juhataja dr Pille Märtin.

„Mikroobe, kes elavad meie sees ja meie nahal, on kokku umbes üks kilogramm meie kehakaalust – enamik neist on kasulikud ja ohutud. Tervishoiukeskkonnas nõuavad mikroobid aga erilist tähelepanu, sest seal kohtuvad mitmed tegurid, mille tõttu on kahjulike mikroobide kontsentratsioon oluliselt kõrgem: väga palju erinevate haigustega inimesi, suur hulk töötajaid, palju protseduure, antibiootikumide kasutus jne,“ tõi dr Märtin välja, lisades, et tervishoiuga seotud infektsioone on üle Euroopa igal aastal hinnanguliselt 2,5-3 miljonit juhtu.

Konverentsil anti ülevaade mikroobide elukeskkondadest, infektsioonikontrolli standardabinõudest, tervishoiutöötajate vaktsineerimise tähtsusest ning täiendavatest puhastusmeetmetest nagu UV-C lamp ja nanokaitse. Toimusid ka erinevad praktilised töötoad ning paneeldiskussioon turvalise tervishoiukeskkonna loomise ja hoidmise teemal.