Hooldekodude töötajatele jagati teadmisi hoolealuste suuhooldusest

0 september 13, 2023

13.09.2023.

Eile toimus Lääne-Tallinna Keskhaigla ja Tervisekassa koostöös konverents „Suuhooldus hoolekandeasutustes“, mis andis tervishoiu- ja hoolekandeasutuste töötajatele teavet ja praktilisi näiteid, kuidas hoolt kanda suure hooldusvajadusega inimese suuhügieeni eest, kellel ei ole võimalik oma seisundi tõttu ise hambaid pesta.

Konverentsil räägiti suuhügieeni olulisusest ja assisteeritud suuhooldusest, samuti sellest, kuidas tulla toime inimese vastupanuga, kuidas hinnata hooldatava inimese hambaravivajadust ning kuidas mõjutab igemehaiguste ennetus ja ravi elukvaliteeti. Ürituse lõpus toimusid töötoad, kus konverentsil osalejad said harjutada praktilisi võtteid hammaste ja proteeside puhastamiseks.

Konverentsi üks korraldajatest, Lääne-Tallinna Keskhaigla hambaravikliiniku ülemarst-juhataja dr Krista Vapper rääkis, et hooldekodudes ja samuti pereliiget kodus hooldades kipub abivajava inimese suutervise eest hoolitsemine jääma tihtipeale tagaplaanile, peamiselt kas oskuste või tahtmise puudumise tõttu. „Samas on suutervis hoopis rohkemat kui vaid ilus naeratus – hammaste olukord mõjutab olulisel määral kogu organismi tervist, sest katkistest hammastest alguse saanud põletikud hakkavad nõrgestama organismi vastupanuvõimet. Suutervis peab olema inimõigus, mis tähendab, et kvaliteetne suuhooldus ja hambaravi peavad olema kättesaadavad kõigi inimeste jaoks, olenemata nende tervislikust seisundist,“ lisas dr Vapper.

Tervisekassa partnersuhtluse osakonna peaspetsialisti Mari Kalbini sõnul sai konverents väga positiivse tagasiside ja osalejate suur arv kinnitab, et suutervise temaatika on vajalik hoolekandeasutustele ja inimestele, kes seal elavad. „Konverentsi vastu oli huvi kordades suurem, kui oskasime oodata. Tulevikus plaanime kindlasti veel sarnast konverentsi, mis on suunatud hoolekandes olevate inimeste suutervise parandamisele. Samuti oleme plaaninud koolitusi nii õdedele kui hooldajatele, kes töötavad hoolekandes, et nad oskaksid paremini hoolealuste suutervist jälgida ja inimesi õigeaegselt hambaarsti vastuvõtule suunata,“ ütles Kalbin.

Konverents saab alates oktoobrist olema järelvaadatav ka Tervisekassa kodulehel.