Tasuta hambaravi puudega inimestele nüüd ka LTKH hambaravikliinikus

0 veebruar 28, 2019

28.02.2019.

Eesti Haigekassa laiendas alates käesolevast aastast tasuta hambaravi võimalusi sügava füüsilise ja vaimse puudega inimestele. Nüüdsest on ka Lääne-Tallinna Keskhaigla hambaravikliinikul võimekus teenust pakkuda.

Tasuta hambaravi ei kehti kõikidele puudega inimestele. Selleks on haigekassa seadnud kindlad tingimused, mille määrab patsiendi pere- või eriarst, kuid mitte hambaarst.

Eriarsti või perearsti otsusega saavad tasuta hambaravi need puudega inimesed, kes ei suuda ise oma suuhügieeni eest hoolt kanda ja seda ka vastava juhendamise korral. Sellised inimesed on näiteks sügava vaimupuudega inimesed, kellel on intellektipuue, dementsus, autistliku spektrumi häire või muud psüühilised kõrvalekalded. Samuti need, kes on halvatusseisundis, ilma käteta või haigustega, millega kaasnevad käte liigutushäired (nt parkinsonistlik sündroom, raskekujuline tantstõbi).

Lääne-Tallinna Keskhaigla hambaravikliiniku juhataja dr Krista Vapperi sõnul on elupuhune tasuta hambaravi erivajadustega inimestele väga tänuväärne algatus Eesti Haigekassa poolt. „Usun, et patsiendid saavad oma perearstilt või eriarstilt asjatundliku ja õiglase hinnangu ning projekt käivitub ladusalt. Oluline on, et alustatud raviplaanid saavad tänu patsiendi omaosaluse puudumisele ikka alati lõpule viia ja ka järelkontrollid ning -ravid on võimalik planeerida meie ühist raviraha säästvalt,“ märkis Vapper.

Tingimused elupuhuse hambaravi saamiseks LTKH hambaravikliinikus

Lääne-Tallinna Keskhaigla hambaravikliinik osutab tasuta hambaraviteenust, kui patsient on saanud eriarstilt või perearstilt õiguse elupuhuseks tasuta hambaraviks ja kui see info on jõudnud hambaravikliiniku infosüsteemi. Patsiendid peavad arvestama, et info liikumine võib võtta aega 1,5 kuud.

Praegu osutab hambaravikliinik puudega inimestele tasuta hambaraviteenust ilma üldnarkoosita. Üldnarkoosis hambaravi alustatakse siis, kui seadmed ja varustus hambaarstidele ja anestesioloogidele on operatsioonisaalides valmis seatud. Hetkel ei ole veel võimalik öelda, millal üldnarkoosis hambaraviga LTKH-s alustatakse.

Tasuta hambaravi teenuse saamiseks tuleb esmalt pöörduda pere- või eriarsti poole, kes saab määrata elupuhuse hambaravi diagnoosi.

Tingimused, mis annavad puudega inimesele õiguse saada tasuta hambaravi, leiab haigekassa kodulehelt: https://www.haigekassa.ee/hambaravi/patsiendile/elupuhune-hambaravi