Otsing

Pelgulinna naistenõuandlas on avatud maalinäitus “Armastuskiri kehale”

Pelgulinna naistenõuandlas on avatud maalinäitus “Armastuskiri kehale”
0 juuni 11, 2024

11.06.2024.

Pelgulinna naistenõuandla seinu ehivad kunstnik Marita Liivaku julged maalid naiste kehast. Maalinäitus “Armastuskiri kehale” on sündinud kunstniku isiklikust teekonnast oma kehaga.

“Olen elu jooksul kuulnud hulga kommentaare enda ja teiste kehade kohta, olgu see ajakirjandusest, telekast, sõbrannadelt või vanatädilt perekonna söögilauas. Tehakse kohatuid remarke kaalutõusu kohta ja avaldatakse kiitust ja imetlust, kui ühel või teisel põhjusel on keegi paar kilo alla võtnud. Takkaotsa on tänase päevani aktuaalne arutleda naise keha kohustuste ja õiguste üle ja läbi selle määratleda väärtust ja kasulikkust ühiskonnale. Püüdlus leida rahu antud müra keskel võib osutuda väljakutseks, kuid kunst võib pakkuda toetavat õlga,” räägib näituse autor Marita Liivak.

Olles enda keha maalinud ja seda kunstiteosena vaadelnud, avastas ta, et pilk muutus pehmemaks. “Keha muutus osaks kompositsioonist ja kui vaatasin end peeglist, adusin, et sama pilk, millega olin vaadanud maali, on kolinud ümber peeglisse. Hukkamõist oli asendunud uudishimu, imetluse ja aktsepteerimisega,” kõneleb ta sellest, kuidas kunst aitas tal enda kehaga rahu teha.

“Minu keha lugu on vaid üks perspektiiv ja ei saavuta soovitud mitmekesisust, mis ühiskonda rikastaks, mistõttu kaasasin näitusesse mitmeid erinevaid naisi. Need naised läbisid katse, milles palusin neil jagada oma lugu paberil, seejärel panna endast valminud maal mõnda nähtavasse kohta ja vaadelda seda kuu aega järjest. Kui aeg täis, kutsusin nad tagasi ja tegin nendega videointervjuu, jäädvustades nende kogemust ja tundeid, mis kerkisid antud protsessis. Selliselt on valminud näituse kollektsioon, mida näete enda ees,” lisab kunstnik.

Maalinäitus “Armastuskiri kehale” on naistenõuandlas avatud kõikidele külastajatele nõuandla lahtiolekuaegadel E-N 07:30-18:00 ja R 07:30-17:00.

Posted in Uudised