Otsing

Õendusabikliiniku konverentsil arutleti patsiendi väärtustamise üle

Õendusabikliiniku konverentsil arutleti patsiendi väärtustamise üle
0 november 25, 2022

25.11.2022.

Eile toimus Lääne-Tallinna Keskhaigla (LTKH) õendusabikliiniku konverents, mis oli pühendatud kliiniku 10. tegutsemisaastale Haaberstis. Konverentsi keskmes oli statsionaarset õendusabi vajav patsient ja tema väärtustamine.

Konverentsil astusid ettekannetega üles LTKH õendusabikliiniku töötajad ning koostööpartnerid. Rahvusvahelise mõõtme andsid konverentsile terviseteaduse magistrandid Tampere Ülikoolist, kes tõid välja Soome õdede kogemused ja vajadused tööheaolu parendamisel.

LTKH juht dr Arkadi Popov sõnas konverentsi avades, et õendusabi on Eestis ja kogu Euroopa Liidus kiiresti arenev valdkond. „Tänapäevase õenduse rajaja Florence Nightingale rääkis, et tervenemiseks on olulised värske õhk, puhas vesi, efektiivne kanalisatsioon, päikesevalgus ja puhtus. Jah, see kõik on oluline, aga oleme uhked, et me ei ravi tänapäeval ainult nendega. Õendusabi on muutunud päris tehnoloogiliseks, peame pidevalt käima ajaga kaasas ja leidma võimalusi, kuidas õendusabi ka meie haiglas edasi arendada,“ lisas ta.

LTKH õendusabikliiniku juhataja Margit Kesker tõi välja, et tõepoolest on kliinikus kättesaadavad väga head võimalused, alustades lamatistevastastest madratsitest ja lõpetades parenteraalse toitmisega, kuid lisaks headele abivahenditele ja oskustega personalile vajab patsient ka inimlikku soojust ja et teda kuulataks. „Nii mõnigi patsient on meie juures oma elu lõpuni. Me ei tohi unustada, et meie olemegi võibolla ainsad, keda ta oma päevas näeb ja kellega suhtleb,“ andis ta mõista kliiniku personali suhtumise olulisest rollist patsiendi heaolus.

Konverentsil tõdeti, et patsiendi tõeliseks märkamiseks, kuulamiseks ja talle koduse keskkonna pakkumiseks peab esmalt tundma end hoitult ja hinnatult personal, kes patsiendiga töötab. Liiga suur töökoormus ja pidev töötamine raskes seisundis haigetega võib kiiresti viia emotsionaalse väsimuse ja füüsilise kurnatuseni.

„Selleks, et väärtustada patsienti, on vaja, et ka patsiendiga tegelev töötaja tunneks end hinnatuna nii oma kolleegide, patsiendi kui ka patsiendi lähedaste poolt. Nii juhtide kui kolleegide ülesanne on tagada üksteisele hooliv keskkond, usaldus, kaasatus ja informeeritus ning tunnustus – sellega säilitame tiimitöö ühtsust, meie töötajate töövõimet ja motiveeritust,“ lisas LTKH õendusabikliiniku õendusjuht Helle Kerb konverentsi lõppsõnas.

LTKH õendusabikliinikus on 150 voodikohta ning ligikaudu samapalju ametikohti. Kliinikus töötavad lisaks õdedele, hooldustöötajatele ja arstidele ka terapeudid, logopeed, sotsiaaltöötaja, hingehoidja, assistent, sekretär, administraatorid, puhastusteenindajad ja toidujagajad. Kliinik alustas oma praeguses asukohas Haaberstis Väike-Õismäel tegutsemist 2012. aasta juunis.

Posted in Uudised