25.09.2024.
Lääne-Tallinna Keskhaigla ja Tervisekassa korraldasid teist aastat järjest ühise konverentsi „Suuhooldus hoolekandeasutuses“, mis andis tervishoiu- ja hoolekandeasutuste töötajatele teavet ja praktilisi näiteid, kuidas hoolt kanda suure hooldusvajadusega inimese suuhügieeni eest, kui inimesel ei ole võimalik oma seisundi tõttu ise hambaid pesta.
„Haiglasse või hoolekandeasutusse sattudes peab inimese suuhügieen saama teiste aspektide kõrval väärilist tähelepanu, sest suutervis mõjutab väga suurel määral meie tervislikku üldseisundit. Head teadmised ja oskused, kuidas inimese suutervise eest hoolt kanda ja milliseid muutusi märgata, võiksid kuuluda iga hooldustöötaja oskuste pagasisse,“ ütles konverentsi üks korraldajatest, Lääne-Tallinna Keskhaigla hambaravikliiniku ülemarst-juhataja Krista Vapper.
Ta lisas, et kuigi kahel järjestikusel aastal toimunud suure osavõtjate arvuga konverentsid aitasid neid teadmisi valdkonna spetsialistidele edasi anda, võiks suuhoolduse tähtsusest rääkimine jätkuda hoolekandeasutustes ka edaspidi. „Iga aasta 20. märtsil tähistatakse rahvusvahelist suutervise päeva – see on hea võimalus võtta kas üheks päevaks või terveks nädalaks suuhooldus fookusesse kõikides hoolekandeasutustes üle Eesti, sealhulgas miks mitte ka näiteks omakseid kaasates.“
Tervisekassa usaldusarst Tiia Zeigo rõhutas, et hea suutervis algab suuõõnehaiguste ennetamisest. „Tervisekassas alustati tööd hoolekandeasutuste klientide suuhoolduse parendamise nimel enam kui kahe aasta eest, mil oli parajaks väljakutseks ennetuse ideele kasvupinnase leidmine. Juba teise suuhoolduskonverentsi järgselt on hea tõdeda osalejate mõttemalli muutust ja suutervise alase teadlikkuse kiiret kasvu. Alates 2025. aastast avaneb võimalus kasutada Tervisekassa teenuseid ka erihoolekande õendusteenusel, mis loob võimaluse suuõõnetervise parendamiseks kõige haavatavamas sihtgrupis. Tulevikus seame sihte kodusel hooldusel viibivate abivajajateni jõudmiseks. Suur tänu kõigile projektis osalejatele, kelle entusiasmita ei oleks me edu saavutanud,“ lisas ta.
Reedel toimunud hübriidkonverentsist „Suuhooldus hoolekandeasutuses“ võttis osa 240 tervishoiu- ja hoolekandeasutuse töötajat. Konverents oli osalejatele tasuta. Lisaks loengutele suuhoolduse tähtsusest toimus ka kaks praktilist töötuba, kus harjutati suuõõne hindamist ja dokumenteerimist ning suuhoolduse (sh proteeside hoolduse) teostamist hoolekandeasutuse kliendil.