Soovitused oma tervise hoidmiseks viiruste leviku kõrgperioodil

0 veebruar 28, 2020

27.02.2020.

Viiruste leviku kõrgperioodil on oluline meeles pidada soovitusi oma tervise kaitsmiseks. Toome välja soovitused, mida sel perioodil erilise tähelepanuga järgida.

1. Pese tihti käsi sooja vee ja seebiga. Avalikes kohtades kasuta alkoholipõhist käte desinfitseerimisvahendit. Ühistranspordi kasutamisel tuleb lisaks käte desinfitseerimisele puhastada ka kindad ja kotisangad.

2. Järgi hingamisteede hügieeni. Aevastades ja köhides kata oma suu ja nina ühekordse salvrätiga. Viska see koheselt prügikasti ja puhasta seejärel käed. Kui sul ei ole salvrätikut, kasuta oma varrukat (küünarvarre osa), aga mitte paljast kätt.

3. Väldi kontakti (vähemalt 1 m) haigustunnustega inimesega (näiteks köhivad ja aevastavad inimesed).

4. Väldi pesemata kätega silmade, nina ja suu katsumist. Sinu käed puutuvad avalikes kohtades kokku mitmete esemete ja pindadega, mis võivad olla hiljuti viiruste poolt saastatud. Kui puudutad oma silmi, nina või suud nende kätega, siis on võimalus, et viirus kandub ka sinule edasi.

5. Kui sul on palavik, köha ja hingamisraskused ning sul on olnud kontakt Covid-19 riskipiirkonnaga, otsi varakult abi. Kui oled reisinud riskipiirkonnas või olnud lähikontaktis kellegagi, kes on reisinud riskipiirkonnas ja kellel on hingamisteede haiguste sümptomid (palavik, köha või hingamisraskused), võta ühendust oma perearstiga või küsi nõu perearsti nõuandetelefonilt (tel 1220).

6. Kui sul on kerged hingamisteedehaiguste sümptomid ja sa ei ole reisinud riskipiirkonnas, järgi hoolikalt tavapäraseid kätehügieeni nõudeid ning võimalusel püsi kodus, kuni oled tervenenud.

7. Nakkushaiguste sümptomitega (palavik, köha, nohu) ära mine abi otsima haigla erakorralise meditsiini osakonnast, sest sellisel juhul võid võimalikku viirust edasi levitada teistele ruumis viibijatele. Küsi nõu oma perearstilt või perearsti nõuandetelefonilt 1220. Terviseseisundi halvenedes helista abisaamiseks hädaabinumbril 112.

8. Kui sul esineb nakkushaigusele viitavaid sümptome, ära külasta haiglas viibivaid lähedasi. Vastasel juhul sead ohtu niigi nõrga immuunsüsteemiga patsientide tervise.

9. Ära tarbi toorest või väheküpsetatud loomseid produkte. Ära tarbi toorest või väheküpsetatud liha ega kuumtöötlemata piima ja tooteid. Samuti ära tarbi pesemata puu- ja köögivilju.

Soovitame lugeda ka Eesti Perearstide Seltsi poolt koostatud kümmet käsku uue koroonaviiruse kohta.

Infot koroonaviiruse hetkeseisu kohta saab Terviseameti kodulehelt https://www.terviseamet.ee/et/uuskoroonaviirus