Laupäeval saab Rocca al Mare keskuses õppida elustamist

0 oktoober 14, 2021

14.10.2021.

16. oktoobril, üleeuroopalisel südame taaskäivitamise päeval õpetavad Lääne-Tallinna Keskhaigla meedikud Rocca al Mare kaubanduskeskuses kõigile huvilistele, kuidas elustada inimest, kelle süda on äkksurma tõttu seiskunud.

Eestis sureb aastas ligikaudu 700 inimest kellegi juuresolekul südame äkksurma ehk esmase südameseiskuse tõttu. Keskmiselt vaid ühel juhul kolmest alustavad juuresolijad elustamisega enne kiirabi saabumist.

Lääne-Tallinna Keskhaigla juhi ja kogenud erakorralise meditsiini arsti dr Arkadi Popovi sõnul on südame äkksurma korral võimalik inimene tagasi elule aidata, ent kiirabi ootama jäädes kaotatakse hädavajalikke minuteid ja hilisem elustamine võib jääda tulemusteta.

„Kui enne kiirabi tulekut elustamisvõtteid ei rakendata, on südame äkksurma korral ellujäämise võimalus väiksem kui 10 protsenti, seega sõltub kõik just juuresoleva inimese või juhusliku mööduja kiirest ja oskuslikust tegutsemisest. Et mitte kaotada otsustaval hetkel pead ega julgust aidata, on vaja elustamisvõtted aeg-ajalt läbi harjutada – nii on suurem võimalus päästa inimese elu, kui see on sinu kätes,“ märkis Popov.

Ta lisas, et suurim viga, mida elustamisel tehakse, on see, et ei hakatagi elustama.

Lääne-Tallinna Keskhaigla meedikud õpetavad Rocca al Mare keskuse 1. korruse fuajees elustamist sel laupäeval kell 11-17.

Elustamise 1-2-3

1. Kontrolli

• Veendu, et kannatanule oleks ohutu läheneda.
  • Tee kindlaks, kas kannatanu on teadvusel: kõneta teda ja raputa õrnalt õlast.
  • Kalluta kannatanu pea taha, tõsta lõug üles ja kontrolli tema hingamist.
  • Kui kannatanu ei hinga, alusta elustamisega.
    2. Kutsu abi

• Kui läheduses on inimene, kutsu ta endale appi.
  • Helista (või lase teisel inimesel helistada) 112 ja anna ülevaade olukorrast. Käitu häirekeskusest saadud juhiste järgi. Pane telefon valjuhääldile ja ära katkesta kõnet.
  • Südamemassaaž on ellujäämiseks kõige olulisem, ära viivita südamemassaaži alustamisega.
    3. Südamemassaaž

• Eemalda kannatanult üleriided.
  • Aseta mõlemad käed kannatanu rinnakorvi keskele.
  • Hoides käed küünarnukkidest sirged, suru rindkerele 5-6 cm sügavusele 100-120 korda minutis (2 surumist sekundis).
  • Suru kõvasti ja kiiresti. Ära muretse, sa ei saa kannatanule rohkem viga teha.
  • Kui oled õppinud kunstliku hingamise tegemist ja kannatanu on sulle lähedane inimene, tee 2 hingamist ja 30 rindkerevajutust kuni kiirabi saabumiseni. Kui ei, jätka ainult rindkerevajutustega.
  • Kui kiirabi kohale jõuab, jätka oma tegevust seni, kuni palutakse lõpetada.
  • Tubli! Abi andes päästad elu!
  • Posted in Uudised